hOBoviny


Zítra bude valná hromada oblasti
A pozítří již bude doufám klid!


Začaly závody (už dávno)
Máme za sebou tři závody Letní ligy a oblastní štafety. Z toho už se dá počítat žebříček. Takže jen tak dál. Co se týče kvality oblastních závodů ale realita pokulhává. Můj pocit je, že se snažíme co nevíce lidí od orienťáku odradit a ne je k němu přilákat. Mají pak smysl náborové akce a olympijské festivaly?
Jen pro zajímavost jsem si udělal analýzu směrných časů v rámci letošních závodů a měřených tréninků. Výsledek je tristní. Kvalita tratí je alfou a omegou. Směrné časy definují oblastní pravidla. Ty jsem napasoval na výsledky závodů. Paradoxně lepší kvalitu tratí z pohledu směrných časů měly měřené tréninky na jaře (v průměru 28% kategorií se vešlo do intervalu směrného času), kdežto oficiální žebříčky měly jen 19%. Nejlepší stavitele má oddíl BBM – 44%, PBM 43%, ADA 31% (vše jarní tréninky). U oblžů je na tom nejlépe PBM 38% (štafety), ZBM 30%, TBM 10% a ještě jednou ZBM 0%. Otázka je, zda to není téma k zamyšlení. I tratě se dají postavit citlivě a lépe. Je jasné, že kvalita tratí se posuzuje mnoha kritérii, nicméně i tento pohled nám něco říká. Na druhou stranu asi můžeme být rádi, že se vůbec nějaké závody v zdevastovaných lesích ještě konají.
Bohužel se vrací také neekologická doba, kdy se zase začínají používat mapníky. Bohužel čistý přírodní orienťák zanechává zase plastovou stopu v přírodě.

Migrující kontroly

Děkujeme spřáteleným trolům, kteří nám pomohli s organizací středečního tréninku v Líšni. Nápad to byl skvělý, kdy z tréninku s okruhy se stal trénink SMIK s migrujícími kontrolami.
Bohužel jen děti tento nápad neocenily a marně hledaly přesunuté lampiony. Tento typ tréninku ještě pro mládež není vhodný. Příště prosím nápady na změnu tréninku konzultovat předem a rádi uvítáme pomoc při stavbě nebo sběru kontrol… 😉

Divnota v oblasti
V naší oblasti se dějí divné věci. Situace trvá již více jak rok. Bohužel ovládnout oblast se snaží dva největší oddíly v naší Jihomoravské oblasti. Což o to, klidně ať si vládnou. Ale na cestě k vládě ať nepoužívají, podvody, lži a manipulace. Ohání se pravidly a sami je nedodržují. A popírají veškeré předchozí dohody a zvyklosti.
Pokud někdo chce získat moc a vládnout, tak je nutné k tomu dojít legální demokratickou cestou. Nicméně toto je kámen úrazu. V dnešním světe, který vede zpět do socialismu a komunismu, se začínají opět prosazovat „stbáci“ a udavači. Je velmi těžké s tím bojovat.
Navíc tento nefér přístup je vidět jasně i ve vládě, kdy duo Zem-Biš nedává moc možností to změnit. A neví si s tím rady ani opozice. A voliči budou i nadále ovce jdoucí s davem. Pak se nedivím, že podle tohoto vzoru se to děje i v našich firmách, v našich domech, ve spolcích a ve sportu.
Takže, PRÁVĚ TEĎ je čas to změnit a zamezit vládnout lidem, kteří prakticky nic neumí kromě boření toho, co někdo jiný vybudoval. A nejde o nás dospělé, ale o naše potomky, kterým jsme teď schopni zajistit snad lepší budoucnost.
Mrkněte se tak ve svých oddílech, kdo že to za vás mluví na nejvyšších postech. Třeba byste tam chtěli někoho jiného, je to na vás.

Předávám článek (názor) jedné paní doktorky dětské ambulance

Začínám pomalu ale jistě pociťovat profesní beznaděj. Denně na preventivních prohlídkách pokládám otázku “Dělá aktivně nějaký sport?”
Odpověď je pokaždé stejná. “Ne, skončil. Hrál závodně fotbal/hokej/florbal…. chodila do gymnastiky/mažoretky/atletiky…plavala…… teď nedělá už od března nic…..”
Dítě sedí, hledí před sebe, moc ho to nezajímá. Má 2 kila od jara navíc. Nezájem. Nula. Ve škole nebyli někteří skoro celý rok. Počáteční fázi nadšení pak vystřídalo na podzim vystřízlivění, stesk po škole a kamarádech…teď už jsou apatičtí. Je jim to jedno.
Proboha proč jsme obětovali děti?
Strašně by mě zajímalo srovnání s evropskými státy ( a celým světem): jak dlouho chodily 1.stupně do škol? Jak dlouho 2. Stupně? Jak dlouho středoškoláci? Máme nějaké srovnání?
Mé dvě děti, 2. stupeň ZŠ, chodily od března do školy 5 týdnů. Je to takto všude v Evropě a ve světě? Jaký to mělo efekt? Na počet mrtvých seniorů pramalý, ale na celou generaci dětí smrtelný.
Už to není jen pohodlnost, nechci nic pro naši generaci dospělých. Nemusím chodit do kina, do fitka, lyžovat a cestovat. Já to zvládnu. My dospělí to zvládnem. Ale už je to opravdu obrovský hazard s našimi malými/mladými. Nebo ne hazard. Je to jejich totální rozklad. Ve všech směrech.






Myslím si to stejné. Je nutné něco dělat. Současnou situaci odnesou v tom špatném naše děti. Neplatí totiž přísloví „kdo nic nedělá, nic nepokazí“. Je divná doba a je to naopak!


LOB Soustředění 2019 v Nové Vsi
V Nové Vsi u Rýmařova se minulý prodloužený víkend konalo 4-denní soustředění 4 brněnských oddílů v LOB. Vybráni byli elitní závodníci, kteří se takto připravovali na víkendové závody Českého poháru přímo v prostoru závodu. Sněhové podmínky byly velmi dobré, jen to trochu drhlo ve stopách díky napadanému jehličí. V nominačním pátečním závodě byly velké rozdíly ve výkonnosti a někteří z toho málem měli noční lob bez světel. Velký důraz byl kladen na teoretickou přípravu, která se vždy protáhla do pozdních večerních (ranních) hodin. Hlavním tématem bylo mazání, tedy namazání se… Posledním nominačním závodem byl sobotní biathlon, kde bylo jediným cílem se nezastřelit. Střílelo se všemi směry, protože střelnice byla otevřená. Závod v biathlonu byl Open, tak se ho zúčastnili i místní borci, kteří posbírali hodnotná umístění. Víkendový Český pohár v LOB a MČR nakonec účastníci vynechají, protože mají za 4 dny běžek plné zuby! ;-)))



RBK OPEN 2017 – Bukovinka neděle 5.11.2017
   – Zveřejněny výsledky
   – Zveřejněna startovka
   – Pokyny
   – Mapy jsou vytištěny (bílá barva na papíře Pretex krásně drží)
   – V lese je asi vše v pořádku i po nedělních větrech. Zákaz vstupu do lesa platí pro jiné katastry. Tratě jsme probíhali v sobotu a pak předevčírem v úterý. Jen ty mochomůrky trochu povadly 😉
   – Zveřejněn rozpis
   – vod v ORISU je zde.

Mistrovství oblasti štafet – info stavitele
Při pohledu do přihlášek (jeden den do konce termínu) je jasné, že tento závod štafet budí velký respekt. Přihlášena je zatím a pouze jedna štafeta TBM. Jsem zvědav, kdo další se přidá ;-)). Dovolím si pro tyto odvážlivce stručně popsat terén a tratě z pohledu stavitele. Sevřený prostor startu okolními neprůhlednými kopci dá tušit, co se bude po startu dít. Každý asi narazí do stěny, která se leze. Dobré přitom je, že se dá docela dobře najíst lesních jahod současně s kocháním se výhledy na blízké paneláky. Čas na to rozhodně bude. Čím jsou tratě kratší, tím déle tam mohou závodníci být. Dalších 5-12 minut v různorodém, někdy i běhatelném terénu dá zabrat. Další minuty, které budou trvat jen do kopce, prověří zbytky sil. Pozor ale na zbloudilé kulky. A to se velmi pomalu budeme blížit k půlce trati. Kdo se dostane na nejvyšší kopec v okolí, tak má vyhráno. Už to bude jen do kopce. Velmi rychlý les v těchto partiích prověří sprintery. Náraz do zeleniny bude o to větší! Potom už jen krátký seběh a jsme v cíli. Zde je možné konečně vzdát a nepokračovat někam dál do p…ytle 😉 Řekl bych, že se tentokrát asi nebude rozhodovat v pytlích a potřebný náskok hravě nejlepší už udělají na prvních pěti kontrolách. Přeji všem hodně sil a méně tepla. Předpověď na středu je 27°C.

Předběžné parametry tratí:
  H21    4,0    270
  H18    3,4    240
  H105   3,7    250 1.úsek
  H105   2,8    250 2. a 3. úsek
  D21    3,2    210
  D18    3,0    170
  D105   2,8    160
  DH14   2,3    140 1. a 3. úsek
  DH14   1,6    140 2. úsek
  DH10   1,3    35


Zeldova pomsta??
Na cestě někde mezi 10. a 11. kontrolou jsem mírně poupravil známý popěvek písně T.K.: Za co, Pane Bože, za co, trestáš orienťácký lid, za co, Pane Bože, za co, nechal jsem se napálit, …;-) A to jsem někde na cestě na osmičku uvažoval, že to i vzdám. Ale nakonec jsem vydržel a zbytek trati „došel“. Přece jenom podobné podmínky měli i soupeři. Kdo byl v sobotu na oblži v Bílovicích, asi ví, o čem je řeč. No po pravdě docela přestřelené délky tratí, které se ani trochu neblížily směrným časům v některých kategorií. A já blbec si nevzal s sebou na trať ani pití, přestože jsme měl ledvinku s vodou nachystánu. To byla zásadní chyba. Problém s delšími časy byl určitě v dohledávkách kontrol, které byly převážně umístěné v zabordelených pasážích, kde moc neseděla klasifikace porostů. Bohužel v mapě chyběly někde i zakreselné průseky. Nicméně pokud by se mělo jednat o drsnější OB závod, tak proč ne. Docela dobrý prověrka toho, jak kdo na tom je 😉 Při srovnání se závody minulý týden v Kanicích se jednalo o dvě různé disciplíny. No, možná kdyby adamováci nezakázali stavět T.V., kdo ví, jak by to bylo minulý týden se směrnými časy ;-o).

Mistrovství na Réně
Relativně krátké délky tratí ve startovkách ukrývaly nějakou záludnost 🙂 A bylo to tak. Velké převýšení na začátku závodu kompenzovala kratší délka. Nejsem si jistý, zda je tento prvek vhodný pro krátkou trať. Nicméně to moc nevadilo, když se vše drsné odbylo na začátku trati. Takže z mého pohledu (H35) pěkná trať.

Přebor Brna v NOB na výstavišti
Velmi pěkný závod s dobrou atmosférou (ostatně jako všechny tyto šílené noční závody) proběhl včera v areálu výstaviště. Díky moc Zeldovi za uspořádání a zajištění „ne-zahovněného“ prostoru. Start byl v pohodě, nicméně si dovoluji poznamenat, že to nebyl kruh, ale spíše elipsa se středem nad kanálem. Spornou se stala jedna kontrola v rohu plotu, který se žeprý musel oběhnout. Já tuto kontrolu narazil ze severu a nic jsme neobíhal, protože k tomu nebyl žádný důvod. Rozhodnutí ředitele závodu, ať se přizná ten, kdo to takto orazil, považuji za nešťastné ;-)) Proč? Zkrátka v místě kontroly jsme byl, byla metr na dohled, v tomto případě dokonce několik centimetrů! A navíc, závod se běží po tmě a jsou zakázána světla a buzola. Tedy je všude tma, není vidět, kde je kontrola, není vidět, kde je plot a není vidět na popisy. Navíc nevíme přesně, ve kterém severním nebo jižním rohu plotu vlastně jsme, když to nemůžeme ověřit přesně buzolou. Tak nevím, jak se s tím teď popere SKSPNOZBS (soutěžní komise stanovená pro noční orientační závodu bez světel). Doufám, že ale dobře a že bude co nejdříve další ročník v tak hojné účasti jako letos :-))))

Oddílový přebor v Karolíně
Ještě bych se rád vrátil k minulé sobotě a oddílovému přeboru v Karolíně. Pěkné zakončení sezony, překvapení na mapě, diskriminace určité části veteránů ;-), teplota těsně nad nulou, takže ideální počasí k opíkání špekáčků. Myslím si, že závody s mírně upravenou mapou jsou pěkné spetření a je škoda, že se konají pouze v listopadu na konci sezony.

Vracov v Benešově
Kdo nechtěl rychle běhat na Vracovském oblži a jel do Benešova (KON), tak si moc nepomohl 😉 Byl to totiž velmi rychlý závod v čistém lese. Na krátkou trať asi ideální les. Ale ve srovnání s Vracovem tam nějaké kopečky byly. Stavba tratí byla ok a také mapa všude seděla. A nakonec i nahoře svítilo sluníčko, což dole v dolině před příjezdem ještě nebylo jasno 🙂

MČR na klasice – Přespolní Rybná
Víkendové MČR bylo z mého pohledu spíše MČR orientačních běžců v přespolním běhu. Zejména stavba sobotních tratí se moc nepovedla u nás v kategorii H40 (a i dle názorů ostatních to bylo podobné i u ostatních veteránksých kategorií). Takže postoupili do nedělního finále lepší běžci. Což nebyl můj případ 🙁 Opakuje se tak situace z nedávného MČR na Rejvíze, kde byla situace obdobná. Sobotní závod tedy neměl moc společného s kvalifikací MČR. Neděle už byla o něco lepší, kde už se dala více používat i mapa. Asi by stačilo málo a tratě mohly být výrazně lepší. Pár midlových krátkých postupů a na dlouhé postupy dát nějakou kontrolu mezi, aby nebyla jen jedna volba a to ještě po cestě. Veteránům by to asi nevadilo, když by měli třeba krátší postup, ale orientačně složitější.
Nicméně v Pusté nebylo pusto a když jsem víkend bral z pohledu proběhnutí se po lese, tak to bylo ok. 😉

Žabiňácký dvojboj
Trojboj to byl pro všechny ostatní. Já běžel jen sobotní sprint a nedělní štafety. Sprint v sídlišti Lískovec byl nakonec pestrý. Muselo se i mapovat. Což bylo dobře. Byl jsme překvapen, jaký pěkný závod se tam dá postavit. A to sprinty fakt moc nemusím…
Nedělní štafety byly na pohodu. Je opravdu fajn, když se štafetové postupy vyhnou kopcům. A i les byl překvapivě čistý. Takže článek o štafetovém fekálu v deníku rovnost před těmito záovdy byl asi jen nějakou kachnou 😉 Naopak postupem doby se štafety dostávají do lepších terénů než tomu bylo kdysi v dobách SI čipů ver.5 :-)) Jediné, co fakt nechápu, že jsme v lese neviděl jedinou houbu !

Krátká v pramenech Punkvy
PLU pořádal krátkou v Protivanově. Na můj vkus docela dlouhé, ale za ten pocit delší tratě si asi mohu sám. Bez letního tréninku přišla únava docela rychle. Les byl pěkný, tratě docela obtížné v závěru závodu, kdy se lámal chleba. Řekl bych, že i některé kontroly v hustníku nebyly tak jasné. Nebo jsem už les a mapu neviděl jasně 😉 Nicméně to byl pěkný začátek podzimu v lese.

Krátká trať v Karolíně
Velmi pěknou trať postavili pořadatelé z RBK v Karolíně. I na kratších postupech byly volby a dalo se ztratit. A ty kontroly na skalkách v čistém lese byly moc pěkné..

M-oblasti ve sprintu v Krpoli
Výběr JMO uspořádal sprint v Krpoli. Vzhledem k počtu pořadatelů se asi daly tolerovat časové prodlevy při vyčítání (došel papír, ještě že ne na WC ;-)) Závod byl vážně ohrožen tím, že byl zamčen prostor dětského hřiště, kde byly umístěny 2 kontroly. Tuto skutečnost zjistil roznašeč „Houba“ 30 minut před startem. Provozní doba hřiště značila, že už mělo být dávno otevřeno. Ale nebylo tomu tak. Když volal na číslo magistrátní (provozovatel), tak to nikdo nebral. To bylo k podivení, vždyť přece byla sobota ráno. Nakonec jsme zvolili variantu, že cca 10 metrů od každé z kontrol u branek do areálu hřiště bude stát pořadatel a kontrola. Vzdálenost reálného místa kontroly a branky byla opravdu jen do 10 metrů. Pořadatel bude podávat vysvětlení, proč je zamčeno a proč se má razit kontrola u branky. V čase 00 dorazili oba pořadatelé na místo, načež nějakej týpek z baráku naproti se nás zeptal, zda to chceme otevřít. Že byl nakoupit a tedy ještě nestihl hřiště odemčít. Takže v čase 05 byly branky otevřeny a pouze jeden závodník ze tří set přihlášených nestihl otevření brány ;-)) Holt štěstí přeje připraveným. Už tak bylo toho dost s tím deštěm ;-o)

M-oblasti v Bukovinských skalách
Pěkný závod na midllu, v zásadě za poslední roky nejlepší mistrovství oblasti. Terén velmi náročný, některé dohledávky těžší kategorie. Ale rozhodovalo se spíše na postupech. A dalo se to fakt dost zprasit. Na 14. kontrolu jsme šel skoro po čáře asi je já ;-(( No neměl jsme si říkat na trati, jak je to pěkný závod :-))

MČR lob na Vysočině
Velmi dobrý byl nápad udělat Loby na standardních tratích ve vysočina aréně. Když jinde není sníh, tak proč ne tady. Závody byly myslím regulérní v tom smyslu, že všichni měli stejné podmínky a rozhodovala rychlá orientace a chladná hlava. Sice teplota byla nad nulou, ale tratě byly dobře uválené 😉 Takže dík pořadatelům, že do toho šli!     

Sprint v bahně, džungli a kolem „zbrojovky“
Opět podařený závod uspořádal Zelda se svým týmem v okolí „stadionu Zbrojovky“. Konečně taky někdy v rámci zimní ligy bylo nutné využít orienťácké orientace. Velmi pěkné zpestření klasických zimních běžáků v sídlištích. Finta byla opět fintou a také jsem se nachytal. Pletou se mi číslovky 30 a 60, což ale naštěstí nebylo až tak zásadní :-))) Nahnal jsem ztrátu 30 vteřin použitím bot s hřeby. Litoval jsem ty, kteří se tam bahnili v klasických maratonkách ;-))

Zimní liga – Radostice
Pěkný závod v pěkném počasí (-6°C a husté sněžení). Musím říci, že lesní sprinty jsou fakt lepší variantou sprintu, než běhat v sídlištní zástavbě. Běhat kolem černo-šedých obdélníků není moc orientačně náročné. Ale někoho to baví, tak mu to brát nebudu :-)) Pěkně čitelná byla i mapa. Konečně někdo použil na mapu také normální fialovou barvu (což chválím), ve které není přídavek 30% černé. Nevím, kde se berou tato nastavení barev tratí. Ono to pak splyne s černou a v případě rozdělovacích metod na mapě to není vůbec vidět. Na druhou stranu to možná přidává na obtížnosi závodu, když v mlze a šeru není vidět trať ;-)) Kdyby někdo nevěděl, jak má trať barevně vypadat, doporučuji školení nebo mu pošlu nastavení.
Ještě se vrátím zpět k oddílové přeboru v Rosicích.Byl to také pěkný závod, který uspořádat stejný oddíl, za což díky.


MČR – štafet – čelovky
Myslel jsem si, že informace o použití čelovek pro třetí úseky sobotních štafet je špatný vtip. Ale nebyl. Opravdu ti poslední neviděli v lese ke konci asi vůbec nic. Nevím, kdo tyto inovace vymýšlí, ale je to opět na úkor férovosti. Proč by veteráni nemohli běhat ve dne? Pokud by byla veteraniáda nočních štafet, tak proč ne… Asi určitě ale šlo řešit tyto „denní“ štafety lépe a hlavně dříve poslat štafety do lesa. Osobně bych se také obešel bez sprintové vložky na začátku. Třeba se mohlo běžet na jiných tratích, aby to šlo sladit s televizním přenosem (mj. TV přenost byl opravdu dobře zvládnutý, když jsem ho večer shlédl. Prostě řešení by se našlo několik. Myslel jsem si, že po MČR na klasice na Rejvíze už se nebudou vetoši odsouvat na druhou kolej.

Bílovice – oblž na drsné trati
Mám jen z doslechu od různých lidí, že došlo k pomstě stavitele. Ale nevím, kdo mu co udělal ;-)))

Lesy ČR – legální krádež ?

Již delší dobu jsem se chtěl podělit se zkušenostmi ve věci „krádeže“ pozemků, které měla mít naše jednota ve vlastnictví. Týká se to přímo Lesů ČR a Úřadu pro zastupování státu ve věci majetkových. Obě organizace v rámci jejich záměrné nekalé spolupráce naši jednotu okradli o pozemek. Ono se to ani jinak napsat nedá. Protože toto je nejslušnější možná forma. Už je to nějaký pátek nazpět, vše je asi už promlčeno, ale přesto je nutné vědět, s kým máme tu čest, s kým jednáme a kdo chodí kolem nás.
Naše jednota TJ Spartak 1. brněnská dlouho užívala pozemek u Brněnské přehrady. Data si už přesně nepamatuji ale bylo to desítky let. Tak jako u všech ostatních pozemků neziskových organizací po určité době (10 nebo 15 let) přešel pozemek do vlastnictví. Bohužel se tak nestalo, stát porušil zákon a záměrně udělal vše proto, aby nedošlo k převodu. Naše jednota podala v řádných termínech žádost a čekala, až uplyne doba. Doba uplynula a nic se nedělo. Po revoluci převzal správu pozemku výše zmíněný úřad pro zastupování státu ve věci majetkových. Ten také několik let nekonal. Před cca 3-4 roky se začaly dít nějaké podivné věci. Zmíněný pozemek nabídly Lesy ČR k prodeji za 900 tis. Kč. Krátce předtím totiž převedl úřad pozemek na Lesy ČR. Byl to další záměrný krok k legalizaci krádeže. Napsal jsem pár dopisů, že došlo k porušení zákona, nedošlo k převedená pozemku na naši jednotu. Vše bylo marné. Obě instituce přehazovali problém na druhou, jedna nám dokonce poslala fotku, že jsme pozemek neudržovali a že tedy na něj nemáme nárok. Na pozemku rostlo jen pár náletových stromků. Navíc fotka byla z období hodně dlouho po vypršení lhůty pro převod. Jo a samozřejmě se všechny dokumenty a naše žádosti na úřadu ztratily.
Bohužel v době, kdy jsem ze začal o to zajímat už bylo vše promlčeno a také naše jednota neměla peníze na právníky, kteří by v tom snad udělali pořádek. Asi si za to můžeme částečně i sami, kdy nikdo z našeho oddílu se o to patřičně nestaral.
Je nutné se z toho v tuto chvíli poučit, ať se nestane něco podobného vám. Protože podobné praktiky, lži a krádeže jsou v zásadě legální a je to jen o tom, kdo má dobré právníky nebo prasečí žaludek pro drsné jednání s úřady.

{ads2}


Kometář stavitele oblastního mistrovství ve štafetách – Líšeň

Oblastní štafety mohu být pro někoho štafetami zážitkovými. Ať už si každý sám přebere jakými J, nejlepší je přesvědčit se na místě samém. Už cestou na start, které měří 2,5 z konečné to je docela výkon. Po zhruba 1,8 km uvidíte studánku, což je poslední voda na další 3 hodiny pobytu v lese. Po 25 minutách chůze přijdete na krásné místo do čistého lesa. Nikde ani tráva, ani hustník, ani klíště, prostě nic. Po pravdě les v okolí startu věrně zobrazuje i prostor tratí, tedy větší část prostoru, resp. kousek prostoru, který je vlastně jen malý, malilinkatý kousíček čistého lesa, zbytek je „fialový hn…“ ….
Po startu a pár stovkách metrů běhu spadnete do jámy, tedy do ní spadnou jen ti těžší, protože hustník jen tak někoho nepustí. Děti se tam nedostanou vůbec, ale jejich tratě tam nevedou, protože je už brzy tma a kdo by je v noci hledat, že? Kdo najde jedničku, tak bude mít fakt štěstí. Jisté je jen to, že i když bude chtít závod zabalit, tak nenajde cíl, taková tma je v tom hustníku 😉

Po střídání čistých a hustníkových partií se pak na trati najde tolik trávy, že se v ní nedají žádným způsobem vyběhat pěšinky. Po pravdě cesta je jistota, jenže která je která, to se těžko hledá… Ono by se zdálo, že nejlepší je běžet azimutem, ale buzolu si raději ani neberte. A tráva, co byla na začátku trati, vůbec nebyla tráva ve srovnání s tou, na kterou narazíte za polovinou trati. Ztrácí se v ní i divočáci, na které ovšem nešlapte. Oni tam normálně bydlí… Ty vývraty tam také nejsou vidět, takové je to vysoké. Pokud o něco zakopnete, tak to není divočák, ale pořádný kmen smrku. Ale jisté je, že se nic nestane, padnete do měkkého. A těsně před cílem už zase vběhnete do krásného čistého lesa, kde závěrečný pytlík je už fakt jedna báseň, kde šustí jen to loňské listí. Určitě budete chtít si ten pytlík dát ještě jednou, dvakrát, třikrát… Možná bychom mohli ještě vypsat kategorii Pytlík.
Musel jsem se s vámi podělit o mé včerejší zážitky z roznosu lístků a doufám, že vás nalákají k účasti. Minimálně k návštěvě hospody, které jsou v okolí parkoviště hned 3 ! ;-))
Tak hurá na závody.

Stavitel Radim

P.S. Při psaní tohoto textu jsme měl v sobě jen jedno pivo a to ještě nealkoholickýho birela

Oblastní mistrovství na KT
Nevím jak ostatním, ale mě se závod líbil. Mapově to nebylo moc lehké při rychlých dohledávkách, navíc, víc než do mapy se musel závodník dívat pod nohy (v noci bych tady teda fakt nechtěl běžet ;.). Asi jediný problém by mohl nastat v klasifikaci 30% hustníku ve srovnání s čistým lesem. Hranice se těžko hledaly. Po pravdě se to ale ani moc dobře zmapovat nedá, kde je přesná hranice na 30% průběžnosti nebo 60% a to při chůzi. Za běhu už nerozeznatelné vůbec.     

Mistrovství Moravy bylo sice orientačně méně složité, ale za to se běželo v prakticky čistém lese. Bez podrostu. Na to, že je automotodrom hned u Brna, tak z pohledu průběžnosti velmi nestandardní terén na blízké okolí Brna. Na tratích to ale asi chtělo více delších postupů s volbami. Byla by to asi lepší varinta, než zde závodit třeba v září ;-))) To by se ale asi nedaly použít některé kontroly, protože ostružinové ostrovy by se nedaly žádným způsobem zdolat ;-))
Do budoucna si troufnu tvrdit, že budeme mít docela probém se zarůstajícími lesy podrostem…všude se kácí a vznikají tak světké lesy, kde se bude trávě, ostružiní a maliní docela dařit. Ale zase budeme asi moci posunout jarní sezonu do ledna až dubna, zima už také asi nikdy nebude ;-((

Mistrovství Brna v NOB
Docela pěkný byl včerejší noční závod pod taktovkou Zeldy. Zajímavé bylo, že tolik běžců nenašlo všechny kontroly! . Bohužel i já jsem přehlédl 3 kontroly a musel se k nim složitěji vracet – mapa s postupy zde. Celková naběhaná délka 4,6 km asi nebyl zrovna ideální postup :-(( Tedy asi o 1 km delší, než ideální. Běžel vůbec někdo ideálně? Spadl někdo do nádrže s vodou? Zakopl někdo o stejný pařez jako já?
Musím říci, že mistrovství Brna v nočním se stává stále více prestižnější akcí což dokladují i stále těžší tratě a složitější mapy. Ale to je jen dobře. Stránka závodu je zde.

Blatiny – zvíře jako nepřítel O-běžce?
Na jinak moc pěkném oblži na Blatinách pořádaném klubem OSN mě překvapila diskvalifikace závodníka, který byl doprovázen zvířetem. Přišlo mi to docela smutné, když na prakticky všech oblžích vidím, jak jdou závodníci se psy do lesa a nikdo nikoho nediskvalifikuje. Je to stejné, jako když jsou zakázány GPS přístroje, ale stejně je všichni pasivně používají. Sice nějaké pravidlo o zvířatech je stanoveno v pravidlech OB, ale pokud to nikomu nevadí, pes běží tak jak má, nikoho neobtěžuje, tak nevidím důvod k diskvalifikaci. Se psem jsem osobně mluvil a byl v pohodě, poslouchá na slovo, nikam zbytečně neutíká a je rád, že se může proběhnout. Asi to prostě někomu nelíbilo. Je to dost velký rozdíl proti tomu, kdyby to byl nějaký neříditelný malý pes, tzv. „hajzlík“, tam je to pochopitelné. To bych se bál i já, ale na druhou stranu se dá útoku zabránit efektivním nakopnutím ;-)) V tomto případě také není jasné, zda vůbec doprovázelo zvíře závodníka? Nebylo to naopak? Závodník doprovázel psa a toto konání se nedá pravidly nijak postihnout :-))

Bunč
V lese tma, mlha, což bylo v některých místech na čelovku. Ale nepršelo, což bylo štěstí. Tratě dost kopcovité a hlavně to dost klouzalo. Bahno bylo všude a doběhová cesta do cíle => to bylo jedno bahno ;-)) Ale pořád lepší, než sršni na štafetách. To bych fakt nechtěl zažít. Tratě byly v celku pěkné, alespoň v H21 to bylo s volbami, ale už to bylo moc dlouhé na oblž (naměřil jsem 490 metrů převýšení). Některé delší postupy po cestách byly trochu na morál. Ještě poznámka k mapě. Někdy byly zmapovány vývraty, někde nebyly a hned na vedlejším byla kontrola. A to tam nebyly i některé světliny. To by se nemělo dělat, stačilo dát kontrolu trochu vedle. Navíc nebyly vývraty vůbec vidět pod vrstevnicemi, za což může špatně nastavená transparentnost tisku. Ono by to pěkně vyřešilo jiné měřítko mapy, veteráni mají standardně už mapy v měřítku 1:10000 na oblastních závodech.

Áčka v Suché Rudné
Pěkný terén, na Jeseníky v dolních partiích poněkud zarostlý neurčitými porosty. Určité pochybnosti o mapě vznikly již v sobotu před závodem, kdy stavitel komentoval tratě a mapu: „porosty jsou bez výrazných hranic ale ke kontrolám se dá vždy domapovat“! Je docela špatné, když už vybíháte s pocitem, že to nebude moc sedět v porostech. Nebo naopak je to výzva :-)) Tvrzení se 110% potvrdila již při sobotní klasice. Ale tam se to dalo ještě dohnat. Horší to bylo v neděli na krátké trati, kdy většina kontrol byla v tomto zarostlém a mapově neurčitém terénu. Myslím si, že se daly partie se špatnou mapou vynechat a umístit kontroly trochu vedle. Když pak v mapě některé vývraty a jámy jsou a některé nejsou, tak se těžko dohledává kontrola. Ale toto na druhou stranu vůbec nevadí, protože jsme si dal limit 60 minut (5,5 km), což jsem dodržel s velkou rezervou :-)) Nakonec ale měli všichni stejné podmínky (jen né ti první co šlapali) a výlet do Jeseníků byl ok.

Botas kap
Letošní „botas“ byl nějakej jinej. Tedy po stránce mapové… Počasí bylo klasické, tentokrát nebyly průtrže mračen, ale naopak nesnesitelné vedro. Páteční etapa a následné papírové zobrazení lesa bylo nějaké divné. Jak poznamenal jeden závodník, bylo to jako Alenka v říši divů… A nedivila se jen Alenka. Prostě definicie porostů, hlavně světle a středně zelená byla zcela jinak, než na co jsme v ČR zvyklí. Bylo to každopádně na škodu závodu. Tomu odpovídaly i časy, bloudili snad všichni. V sobotu a neděli si už všichni zvykli na tuto zelenou anomálii, k tomu všemu extrémně dlouhé tratě na to, že se jedná o pohodový prázdninový závod. A chudák divočák, který bydlel asi přímo vedle kempu, v sobotu s námi také běhal, jen měl protisměrné postupy ;-)) Jo a běhejte bez popisů, je to super! Je to dost jiné, když se nenabíhá na kontroly ale na objekty :-))

Místo Davis cupu bude orienťák
Dnes v hospodářských novinách se píše v titulním článku, že Lesy ČR budou podporovat orientační běh na místo Davis cupu a podobných megalomanských akcí. Že by se konečně blýskalo na lepší časy? Bohužel za toto opatření může z jedné strany „ekonomická krize“, kterou jsme si sami vytvořili, ale také neefektivního utrácení peněz za marketing velkých firem. Bude pro OB dobré, když se bude více propagovat náš sport. Teď je důležité to vzít za správný konec, třeba i neekonomicky např. v rámci dohod s myslivci, kteří mají pronajaté honitby od Lesů ČR (aktuálně lesy na Novoměstsku a kolem Brněnské přehrady).

MČR v Adršpachu
Terén na MČR na KT byl opravdu pěkný, škoda jen, že nedělní závod neměl s orientačním během moc společného. Důvodem byla velmi obtížně čitelná mapa v měřítku 1:10000. Pro tento typ terénu je vhodné měřítko 1:5000, resp. maximálně 1:7500. Bohužel desítka byla na škodu závodů a degradovala tak velmi pěkný terén. Za sebe moc nechápu, proč se orientační běh přizpůsobuje pravidlům a ne naopak. Přece orienťák si máme užívat a pokud prostor potřebuje jiné měřítko, tak ho změňme! Nebo budeme také v OB postupovat jako EU a tolerovat stále svazující pravidla žití a bytí pro nás všechny?
Nicméně měřítko a nečitelnost objektů na mapě byla jen jedinou vadou na kráse tohoto víkendu. Ještě poznámka na okraj. Mapová komise opravdu schválila tisk netrasparentně?

Kramolín – mistrovství na klasice
Po nočním ochlazení studenou frontou o 18°C se konalo pěkné mistrovství na klasice v Karolíně u Rájce Jestřebí. Na květen je cca 7 nad nulou nic moc, ale hlavně, že nepršelo. Tratě trochu více běžecké (naše H35), ale s volbami postupů. RBK nachystalo pěkné závody v pěkném lese, který se snad do budoucna ještě rozšíří o další zmapovaný kousek. Nakonec i počasí dovolilo opéct pár buřtů :-)))

Jihlava – KT na Šacberku a sprint ve Zhoři
Kdo nejel o minulém víkendu na dva vysočinské závody, tak o moc přišel. Krátká trať s maximem kontrol, co se vejdou do čipů, byla orientačně náročná, takže moc neplatilo, že kdo běží rychle, tak vyhrává. Spíše vyhrává ten, kdo se dobře potápí a plave. Postup a jedna kontrola v bažině po předchozí průtrži nenechala nikoho suchého a někteří i plavali ;-))
Odpolední sprint ve Zhoři nabídl zajímavé postupy, což jsem od tohoto terénu moc nečekal. Stavitel si se stavbou tratí ale docela vyhrál a byl to pro mě po několika letech opravdu pěkný sprintový závod.

Mistrovství Moravy – Vápenky
Orientačně pěkný závod s názvem Mistrovství Moravy uspořádalo LCE pod Velkou Javorinou. Terén pěkný, také naše trať byla pěkně postavena, Sice to nebyla klasika, ale spíše middle => kontroly a postupy postaveny na krátkou trať. Problémem byla klasifikace porostů, kde světle zelaná byla jednou čistý les, jednou zase zarostlý. Kontroly na hranicích hustníku a čistého lesa tedy byly těžko dohledatelné. Samotnou kapitolou je mapa. Terén to vůbec není na měřítko 1:15000, jediná dobrá varianta je desítka. Už k výše zmíněnému middlovému terénu. Mapa postrádala základní nastavení transparentnosti barev a barevnost vůbec neodpovídala standardu a normám OB. Červené vrstevnice, žlutá „proužkovaná“ louka se stejným odstínem jako paseky, slité cesty s oplocenkami (např. cesta na sběrku). Je otázkou, proč soutěžní komise povolila tento tisk. Za 170 Kč startovného bych očekával kvalitní mapu.

Rosice – krátká a print
Pěkné dopolední i odpolední závody uspořádala Beta Ursus. Krátká trať byla v celku mapově náročná, konečně také někdy mapařsky složitější závod. Když se k tomu přidaly i krátké kopce (výběhy z rýh), tak dobrá kombinace orientace a fyzické námahy. Je vidět, že se dají na 1 km2 udělat hodnotné závody 😉 Také bylo dobré, že jsme za jedno startovné dostali 2 mapy. sice netransparentní, ale nakonec to čitelné bylo. Po „dlouhé trati“, kterou pořádalo SBK minulý týden příjemné zkrácení tratí. Sprint raději komentovat nebudu, protože po obědě se prostě sprintovat nedá 🙁 Pro příští rok by to chtělo start posunout až na 16 hodinu, ať to má trochu smysl.

Zimní liga OB na Vintrovně
Minulou neděli se konal v rýhách mezi Veselkou a Kývalkou moc pěkný závod. Rozhodně lepší forma sprintu než mezi nějakýma panelákama, kde rozhoduje většinou jen běžecká forma a s orienťákem to moc společného nemá. Ale toto bylo jiné kafe :-)) Sice délka sprintu ale mapově složitější. Nicméně ne zas tak složité, aby se nedalo rychleji běžet. Škoda jen, že jsem zazdil kontrolu č.1, protože jsem si vzal popisy kategorie D. Ty jsem podstrčil pro jistotu i kolegovi Liboovi, což nás ze začátku tratě docela hendikepovalo. Ale závody fakt pěkné a SK navrhuji pořádat MČR ve sprintech příště v podobných lesních terénech 😉

Zimní liga v Žabinách
Mapově pěkný závod za klasické letní bouřky (průtrže mračen) se konal včera v Žabovřeskách. Volby postupů tam byly a zas tak jednoduché na orientaci to nebylo. Problém byl ovšem s mapováním privátů. Proč? Protože mě při běhu na 2. kontrolu diskvalifikoval závodník J.Z.m jak překonávám v mapě drobnou čárku privátu. Po pravdě jsme si všiml privátu až v cíli. Je to tam chybně nakresleno až k patě domu. Otázkou je, zda mě vůbec může na trati diskvalifikovat závodník, který statoval o 30 vteřin dříve než já. :-)) Já myslím, že nemůže. Diskvalifikaci může provést pouze pořadatel nebo HR. Cestou na 2. kontrolu tam byl opravdu privat (záhonek), ale ten jsem nepřeskakoval. Oběhl jsem ho po kraji domu po betonu. Takto to udělalo docela dost závodníků. Reps. všichni, kteří mají mezičas na 2. kontrolu menší jak cca 25 vteřin. Takže polovina startovního pole by měla být disk. Ale nestalo se. Navíc v další části trati šlo v pohodě přelézat plůtky mezi domy, což je také trestáno diskvalifikací. Zjevně si to také několik závodníků namířilo přímo přes plot. Nevím, zda je to v rámci zimní ligy důležité, ale mělo by se běhat na tratích, které neumožňují moc takovýchto „zkrácení“. Jako trénink na opravdové závody. Anebo tam dát pořadatele, ať to někdo kontroluje. Byla by to sranda disknout desítky závodníků, ne? :-))


Šifrovačka Vříšť
O víkendu se konal oddílový přebor v šifro-orienťáku. Počasí bylo skvělé pro orientační běhání po lese kolem kopce Bohdalec. Mapu najdete zde, zadání šifrovačky zase zde a několik fotek zde :-)))

Výsledky:  (start byl v 10:00, ale v tuto dobu nevyrazili všichni …)
   1.  1:52  (9 kontrol)  Daniela+Luboš
   2.  4:09  (9 kontrol)  Zorka+Katka+Ivan
   3.  4:27  (8 kontrol)  Iva+Jirka+Honzík
   4.  5:59  (7 kontrol)  Petr M. (bezběh)
   5.  6:00  (3 kontroly) Libor+Lenka
        neklasifikovány další 2 týmy

Javůrek
Musím pochválit stavitele H21C. Z mého pohledu to byla povedená trať, navíc v pěkném lese. Sice v „rýhách“ jsem byl již poněkolikáté ;-)), ale po pravdě je to tam nezapamatovatelné, takže nevadí se tudy zase proběhnout. Jak to pořadatelé dělají, že mají skoro vždy při pořádání tak pěkné počasí? 🙂

MČR na klasice
Ještě se vrátím k MČR na klasice. Bylo o tom asi už řečeno a napsáno dost, ale něco by se opravdu mělo udělat s kvalitou veteránských závodů. Stupidní sobotní kvalifikace s velkým nesmyslným převýšením (na sběrku z předposlední kontroly 170 metrů!), kde jsme docela velký úsek cesty využili hned dvakrát (a potřetí v nedělním finále) – H40A. Neděle už byla o trochu lepší, přesto to moc nevylepšilo celkový dojem ze závodů. Jen se potvrdilo, že závody pořádané xSU budou mít problém ve stavbě tratí. Doporučuji veteránům vůbec nejezdit na takovéto závody, pokud nenastane zlepšení.

1) Výrazné zkvalitnění tratí. Nelze jen pospojovat zbylé kontroly a vůbec neřešit protiběhy atd. Pokud to bude znamenat změnu SŘ, tak jej upravme.
2) Snížení startovného adekvátně ve vztaku k ostatním kategorijím!
3) Narovnání dotací na startovné a využití dotací plošně. Současný stav je velmi diskriminační a nechápu, že s tím vůbec někdo souhlasil!
4) Orienťák běháme pro radost a nenecháme si to nikým zkazit ;-))
RK

Maďarský oblž v Dambořicích
„Maďarský“ oddíl ABM uspořádal v Dambořicích klasickou klasiku. Tratě byly v celku jednoduché, na můj vkus docela zbytečně dlouhé. 10% zkrácení by asi tratím prospělo ve věci větší orientační náročnosti. Trochu jsem se také bál, že už nebude terén moci nabídnout něco nového, nicméně stavitel nás prohnal místy, kde jsem prakticky ještě nebyl. Což bylo chválihodné. Na mapě v měřítku 1:15000 byly hůře čitelné malé hnědé objekty. Vcelku se ale závody vydařily. Nevím, jak to pořadatelé dělají, ale mají vždy na jejich závody pěkné počasí. A co takhle zmapovat i východní terény na druhé straně silnice? ;-)))

Jihomoravská Liga v Medlánkách
Za zvuku letadel a helikoptér se konal v teplém počasí první podzimní oblž. Po několika letech na zrevidované Velké Babě. Z mého pohledu s aspektem minulého mapaře bohužel neseděly vrstevnicové postupy mezi prohlubněmi. Kdo běžel dle vrstevnic, tak většinou podběhl další kontrolu. Ono to moc nesedělo ani po mém zmapování (byla to asi moje teprve druhá mapa). Chyba asi je v nedokonalém přebírání podkladu už s chybou. Nicméně o tomto faktu všichni brňáci asi ví. Bohužel stále není hotov laser scan v okolí Brna, to se pak bude mapovat! Ale jinak byla mapa v pohodě, porostově to sedělo. Na naší trati (a na startu) rozhodně chyběla občerstvovačka. Časy docela přesáhly 60 minut, což je na oblž dost. Kratší to mohlo být. Převýšení jsem naměřil u naší tratě H21C cca 450 metrů, tedy o 120 více, než v pokynech. Ale pravda, ideálně jsem nešel. Z mého pohledu ale závody v pohodě a díky pořadatelům z UBM a MBM za uspořádání závodů. Jo a nakonec bylo super se také podívat do bývalého vojenského prostoru, který byl za mého mapování střežen ostnatým drátem, elektrickým plotem a vojáky se samopaly.

Liga v Adamově
Navrhnu asi na valné hromadě oblasti na podzim schválení zákazu běhání v prostoru Dlouhé vrchy nad Adamovem po termínu 15.4. Nebo to prohlásíme za rezervaci 1.kategorie. Po tomto termínu se totiž v této oblasti moc orienťák běhat nedá 😉 Zabušené to bylo hrozně, všude jen zelený marast. Nevím také, kdo přišel na nápad jít ke sběrce z předposlední kontroly skrz sídliště přes několik zdí a malých neoplocených zahrádek směrem nahoru. Kdo pamatuje závod někdy v roce 1992 v Babicích nad Svitavou, tak tam se lezlo na sběrnou kontrolu po žebříku! Asi to je Adamovská tradice neobvyklých doběhů.

Mistrovství oblasti ve štafetách už v pátek
Už tento pátek se koná od 17 hodin Mistrovství oblasti ve štafetách.
V lese je vše v pořádku a stav odpovídá počasí. Pozitivum je, že se v lese nepohybují ani houbaři, ani pejskaři, prostě nikdo. Co by tam také kdo dělal, když prší a nelze se v něm díky bujné vegetaci pohybovat.
Neoficiální doporučení pro závod je použít holínky s hřeby, které ale nemusí v těžce bažinatém terénu pomoci. Bažinám a nepřekonatelným porostům je lepší se vyhnout, ale po pravdě není moc kudy. Listy na stromech a trávní porosty jsou o cca 100% větší, než obvykle. Z 30% hustníků se staly 50%, z 60% se staly 85% a ze 100% se staly 125% hustníky. Uvedenému odpovídá i název mapy, kterou pořadatelé přejmenovali na „Kohoutovice džungle“. Po roznesení lístků na kontroly je tam vše, co tam má být. Když se budou závodníci řídit heslem „Kdo hledá, najde! „, tak mají vyhráno :-))
Vypadá to, že i klíšťata odplavala.
WWW stránky závodu jsou zde.

Moravská „béčka“ u Křižanova
O víkendu pořádá oddíl PZR dvojzávod B-žebříčku na Moravě. Přesněji v Bohdalci u Křižanova. Terén je to vskutku luxusní. Čistý vysočinský les, navíc spíše méně zvlněný. Trochu problémů asi natropí podmáčený terén, kde bude les asi nasáklý jako houba ;-)) Trochu nechápu, proč nejsou tyto závody součástí B-žebříčku Morava. Brňáci to mají do Bohdalce cca 50 km. Ale kdo chce bojovat o body a licence, tak musí jet do Zlatých Hor. Sice nešťastné řešení, ale každopádně si může každý vybrat. Otázkou je, zda by vlastně mohl teoreticky existovat závod žebříčku B-Čechy a B-Morava na jednom místě v jednom čase.
Já myslím, že ano. Samozřejmě by se muselo jednat o prostor na Vysočině. A ani by asi nikomu nevadilo, kdyby pak pro jednu část republiky zůstal volný závod B-žebříčku navíc. Řešilo by to např. přetlak pořadatelů, kteří chtějí pořádat B-závody. Ale naopak nechtějí pořádat závody E,A.

Sprint v Kuřimi
Oddíl Lokomotivy uspořádal docela pěkný sprint. Počasí na běhání bylo dobré. Tratě byly sice docela jednoduché, ale na delších postupech byla vždy volba postupu. Pravda je, že volba postupu byla vždy rovnocená, takže stačilo se jen rychle rozhodnout. Při postupu delším o 20 metrů to pak dělá cca 3-5 vteřin. Při srovnání s Tišnovským sprintem to ale byl orientačně náročnější závod, alespoň u nás v kategorii H21.

Konický „prasák“
Pořadatelé snad prominou, že jsem si dovolil přejmenovat dnešní závod. Ale bylo to doslova tak. Nevím, co závodníci udělali stavitelům, ale pomsta to byla pořádná. Prasilo se v ostružinách, v kopcích a trochu i v hustnících. V naší kategorii H21 to nebyla vůbec pěkná trať, nechápu, proč jsme několikrát seběhli dolů na západních okrajích mapy. Mapa nabízela hezčí a rovinatější pasáže. Náročnost kopcovité tratě (naměřil jsem 525 m. převýšení) přesně vystihují časy výsledků. Pod 80 se dostali pouze dva závodníci. Na oblastní závody kategorie „C“ byly tratě moc dlouhé i v dalších kategorií.

Tišnovský dvojzávod
Ranní krátká trať kolem sjezdovky na Klínku byla orientačně spíše jednodušší. Nicméně se na jednotlivých kontrolách dalo něco nechat, což je na krátké trati rozhodující. Trochu nepřehledně byla na mapě zobrazena trať, prakticky ve stejné barvě jako vrstevnice. A vrstevnic je na Klínku docela dost. Každopádně nás všechny v H21 řádně vyškolil Karel 🙂
Odpoledne se v severní části Tišnova konal sprint. Tratě na sprint relativně jednoduché. Za to ale může terén severní části Tišnova. Je škoda, že mapa nesahala až k tišnovskému nádraží, kde se nachází pár pěkných uliček. Ale třeba se to stane při příštím sprintu. V naší kategorii byla jedna kontrola na jiném objektu (o cca 6 metrů jinde), nicméně to nemělo sebemenší vliv na regulernost závodu. Snad se toto nestane novou tradicí sprintů v naší oblasti 😉
Každopádně ale TBM a VBM připravilo ostatním pěkné závody!

1. JML v Rudce
Pěkný závod v Rudce u Kunštátu, který připravili pořadatelé z RBK. Na první jarní žebřík pěkný vysočinský terén, tratě tak akorát dlouhé. Naštěstí roztál i ten vytrvalý sníh, takže pohoda.

CESOM 2013 – Klasika za hranicemi
Po sobotním pěkném rozběhání jsem si myslel, že závody světového WORLD Rankingu v Šajdikově Humenci budou na patřičné úrovni. Bohužel jsem byl zklamám stavbou tratí. Dlouhý postup přes půl mapy u nás v kategorii M-40 končil jasnou cestou – zarážkou s dohledávkou světliny v hustníku. Dvě kontroly na náhodu v hustníku by také zkušený stavitel taky nedal, protože už se nejedná o orientační běh, ale o náhodný chod. Bažinová kontrola zase znamenala brodění skoro po kolena ve vodě. Když to srovnám s Rudkou, tak závod RBK rozhodně lepší! Ale na druhou stranu pěkný rovinatý les a počasí už také jarní.

1. JML v Rudce – fotosoutěž
Pořadatelé se nás snažili zmást zveřejněním fotky jižních svahů. Ale pozorný orienťák hned poznal, že to není fotka jižního svahu, ale východního. Tím pádem jižní svahy už budou zarostlé čerstvým podrostem :-)).

Pozor na Kosy, jsou nebezpeční !
Dejte si všichni pozor na kosy. Zvláště při běhání pod dráty, na kterých rádi sedávájí a čekají na svoji oběť. Včera se mi stalo, že jeden takový seděl v Bystrci mezi zahrádkami přímo nad cestou. Když jsme ho uviděl, tak jsem raději vybočil o metr z osy běhu, přece jenom, co kdyby. A ta černá sviňa vypustila svoji „bombu“ tak, že když jsem ho míjel, tak dopadla těsně vedle mě! Kdybych nevybočil, tak je to přesná trefa. To jsem netušil, že ptáci se baví tím, že kálejí na kolemjdoucí a kolemběžící. Zajímavé je použití fyzikálních a matematických zákonů. Přesně vypočítáná dráha, což není tak jednoduché ;-)))))

Běžky v Brně – na přehradě se nedá lyžovat !
Na pryglu se už nedá lyžovat, pouze plavat. :-(((

Zimní liga – Líšeň
Pěkné sprintové závody, u kterých byly i volby postupů s ohledem na to, že se jedná o sídlištní sprint. Trochu mě zamrzelo, že jsme byl předbíhán i dorostenkami, ale po pravdě ta „rajská“ před závodem mi moc možností sprintovat nedala. Ale důležitější je být najezen ! Doufám, že i další zimní ligy budou mít minimálně tuto laťku. Otázkou je, co bude se zimními ligami do budoucna. Počet startujících se totiž blíží 150, což už je velikost podzimního oblže. Začal bych to počítat do svazových soutěží, myslím si, že by to mělo smysl ;-)))

Volejbalová extraliga na ZŠ Kotlářská
Včera začala na palubovce této elitní školy extraliga ve volejbale nehráčů. Teoreticky v tomto první klání hráči vše zvládli na jedničku, po praktické stránce je ale co dohánět. Na to mají ale tito odvážlivci celou zimní sezonu a nezbývá než doufat, že už se budou jen zlepšovat a vyhrají co nejvíce utkání. V tomto prvním utkání ligy byla největší překážkou volejbalová síť uprostřed hřiště, kulatý balon a také umístění čas ohraničující velikost hřiště. Soupeř byl pouze jediný a to samotný hráč sobě. V některých okamžicích sám sobě nebezpečný! Ale příště už to bude jiné. Utkání sledovalo celkem 7 diváků, hráč nebyl na hřišti ani jeden.         


RBK CUP 2012 – Rudka
Letošní oddílový přebor se konal v Rudce. V rámci RBK cupu uspořádalo toto klání BBM. Závody byly pěkné, počasí už skoro zimní. Bylo jedno, do které kategorie se závodník přihlásil, stejně dostal mapu jiné kategorie ;-)) To byla zvláštnost letošního ročníku. Jednalo se tedy o závod nezávislých dvojic, tzv. výměna závodníků. Po startu nikdo nevěděl co vlastně běží. Navíc v mapě chyběly cesty a další objekty, takže nebylo ani zcela jasné, kam běží. My s Jakubem Š. jsme to pochopili a v polovině závodu jsme si v protiběhu vyměnili informace, že on běží za mě a já za něj. Nakonec to klaplo ! Výsledky a fotky.

Mistrovství Brna v NOB – Lužánky (lejno cup 2012)
Letošní mistrovství se konalo v Lužánkách a kolem Osmecu. Tma byla pěkná, počasí také a lejn všude hojnost. Bohužel byl z mého pohledu nevhodně zvolen start na Osmecu, kde byly 2 kontroly. Na ty se nahrnulo 90 lidí, takže při ražení ve tmě, navíc kleštěmi, se čekalo někdy i 2 minuty (prosím odečíst tento čas z mého výsledku :-((. Potom varianta postupu z Osmecu dál po trati scorelaufu byla také jen jedna. Je to škoda. Startem přímo z tmou zahalených Lužánek by to byl úplně jiný a regulérnější závod. Nicméně se běhalo dobře, pouze to klouzalo v místech, kam nebylo vidět (na botách měli „něco“ snad všichni ;-))) Výsledky zde.

  HROB 2012 – Březina
Přežili jsme, doběhli jsme…takže OK !

Dambořice – další podzimní „volební“ oblž
V Dambořicích a okolních lesích se konal oblastňák již poněkolikáté. Po pravdě to byl lepší zážitek, než účast na volbách, které dopadly tak, jak dopadly. Je to velké varování, pomalu se zase začínají prosazovat komunisté, navíc s tichou podporou socanů. Blíží se doba, kdy budou na závodech transparenty s třešněmi namísto log sponzorů a v lese nás budou navigovat, kudy že to máme běžet :-((. Ale snad se to nestane! Naše trať H21C nebyla nikterak orientačně náročná, volby tam sice byly, ale nebylo o nich třeba dlouho hloubat. Ztratit se mohlo na dohledávkách kontrol, které nebyly v podzimních barvách moc vidět. Ale jinak pěkné proběhnutí.


MČR štafet a družstev – Březina
Sobotní štafety se mi moc líbily. Mapově náročné těžké pasáže se střídaly s rychlejšími. Prostor umožňoval dělat docela dost mapových chyb, když se prostě rychle naběhlo do prostoru prohlubní.. ale můžu si za to sám ;-(( Jediné, co mi vadilo, bylo dost velké vedro. Neobvyklé na tuto podzimní dobu. Ale to asi byla předzvěst neděle, kdy se počasí mírně zhoršilo. Cílová louka se změnila v bahniště. V lese to vypadalo podobně, zvláště vypečený byl doběh k mapám. Naštěstí závod byl opět pěkný, mapově náročný na udržení směru a orientace v lese připomínající spíše noční OB. Ale na běh počasí ideální. Škoda jen, že se nám opět podařilo naši družstevní štafetu disknout…

Oblastňák na Klínku v Předklášteří
KOSáci z Tesly Brno uspořádali na Klínku na místní sjezdovce pěkný pohodový oblastní žebříček. Kulisa sjezdovky byla pěkná a doufám, že ob-děti ani moc neponičily tatrapomu, která jim posloužila jako houpačka. Na závod jsem se těšil, protože jsme na Klínku ještě nezávodil. V naší kategorii H21C byly postaveny pěkné tratě s rozdílnou volbou na delších postupech, pasáže s kameny a skalními bloky byly také moc pěkné. Škoda jen, že jsme běhali po stejných cestáchj vzhledem ke křížení tratí. Ale je pravda, že velikost mapy toho nic moc navíc neumožňovala.
Průběžné výsledky oblastního žebříčku po tomto závodě najdete na stránce oblasti.

Žebříček „B“ v Pávově u Jihlavy – KT
Dnešní krátká trať nebyla vůbec jednoduchá. Těžké postupy, těžké dohledávky, mapovat se muselo neustále. Tedy z pohledu orienťáku kategorie H21C na výbornou.Horší už to bylo s umístěním některých kontrol v hustnících. Bylo to trochu na náhodu, některé balvany porostlé mechem ve vysoké trávě nešly najít hned podle mapy. Obecně světle zelené porosty někde zmapovány byly, někde ne. Ono by to až tak nevadilo, že reálně 30% hustník je v mapě bílý les, ale když je to pokaždé jinde i v místech kolem kontrol, tak je to nežádoucí  faktor. Ale sám vím, jak je těžké promapovávat porostové detaily. Každopádně jsem rád, že jsem se závodů zúčastnil.


Cena východních Čech – Horní Bradlo
 Zúčastnil jsem se po několika letech CVČ a po pravdě jsem moc spokojen nebyl. Počasí za to nemůže, přestože bylo ideální na běhání. Páteční mapa krátké trati byla velmi špatně vytištěná, vůbec nebyly vidět světliny a když bylo ještě zataženo, tak pro startující vzadu to byly zcela neregulérní podmínky. V dnešní době velmi kvalitních laserovek toto nechápu a když vezmu v potaz cenu startovného, tak je škoda, že pořadatelé takto šetřili. Asi to byl ale záměr zakrýt porostové chyby v mapě ;-)). Bohužel na těchto neurčitých objektech byly i kontroly. Ale i na horší mapě se dá postavit dobrý závod, což velmi ovlivní stavitel tratí.Naštěstí sobotní mapa už byla čitelná mnohem lépe. Kdyby ještě stavitel nepoužil podobná místa kontrol z pátku a vyhnul se ostrým úhlům, tak by klasika byla v pohodě. Tedy alespoň v naší kategorii H21B. 


Adamna Cup 2012 – poslední závod BZL
Dnes se běžel poslední závod BZL na Vinohradech. Musím říci, že na mapě Akátky to byl dle mého názoru nejlepší závod letošní ligy. Konečně se totiž běžel spíše orienťák než přespolák mezi panelákama ;-)) Tedy to nejlepší nakonec. Ani nevadilo, že se v prostoru vyskytly avizované skládky. Ještě by mě zajímalo, kdy se přesune závod do prostoru za silnicí, což je zatím orienťákem nepolíbený terén, možná spíše orienťácky nepolíbený humus ;-))

 
SKI-Adventure 2012 – 18.-19.2.2012
Velmi pěkný závodní lyžařský víkend se konal na Třech Studních. Sobotní krátká trať v LOBu se konala ve velmi pěkném a dost notoricky známém terénu okolí Tří Studní a psích tratí. Nicméně díky husté síti stop se dalo i zabloudit a nabrat několik minut navíc.
Odpolední štafety dvojic byly skvělé a adrenalinovou atmosféru umocnila velmi těsná předávka současně s nerozeznáním toho, kdo vlastně na předávku přijíždí. Strkanice na předávce se také vyskytly a nejvíce mě „naštval“ nejmenovaný funkcionář svazu, který se chtěl přede mě dostat, přestože jeho předávající člen štafety byl ještě dost vzadu za mým členem štafety. Ale nenechal jsme se! ;-)) Ani nevadilo, že bylo v sobotu nad nulou. Sníh docela jel.
Nedělní SKI-Adventure byl také velmi pěkný a dobrá volba byla jet to volně na hladkých lyžích. Namazat se asi moc nedalo na podmínky hustého mokrého sněžení, kdy po ránu ještě byl navíc sníh zmrzlý. Každopádně to za tu námahu stálo a díky všem pořadatelům za uspořádání těchto tří závodů :-))

Hromniční trápení – Blansko 4.2.2012
Trápení se opět konalo. Tentokráte v třeskutém mrazu -12°C až -15°C. Každopádně byly postaveny pěkné tratě s několika zpestřeními na trati v podobě tří různých map v různých podobách a měřítcích. Ale zas tak jednoduché to nebylo a dalo se tam ztratit pár vteřin či minut. Příjemné bylo zázemí v hospůdce, kde se dalo schovat před zimou.

Brněnská zimní liga – Modřice 8.1.2012
Po půl roce zavítal orienťák zase do Modřic. No orienťák to po pravdě moc nebyl, ale alespoň se člověk rychle proběhl po absolutní rovině s mapou. Vyhráli sprinteři a už se těším na další, snad už ve více orientačně rozmanitém terénu (kopce, hustníky, a 30 cm sněhu ;-)))

Brněnská zimní liga – Kohoutky 11.12.
Minulou sobotu se konal v Kohoutovicích první závod letošní zimní ligy. Byl to spíše přespolní než orientační běh ;-)) Byla škoda, že nebylo využito více lesa, kde se dalo také více orientovat. Nicméně jako nedělní poobědové proběhnutí to musímhodnotit pozitivně, včetně tradičně dobré organizace od pořadatele Zeldy a jeho teamu…


Mistrovství Brna v NOB
Opravdu povedený závod. Konečně po delší době scorelauf s rozmanitou volbou. Když se k tomu přidá tma a zima, tak není vůbec žádný problém z  volit „debilní“ postupy. Pohodový závod s opravdu noční vložkou v medláneckém parku a blízkém křoví na kopci. Počet účastníků se každým rokem zvyšuje, což je jen dobře. Poděkování patří Adamovi za jako vždy perfektní a pohodovou organizaci.

HROBy v Krnapu
HROBy se letos konaly v Pasekách nad Jizerou. Tedy v pěkném podkrkonoší s roubenkami. Bohužel sobotní stavba tratí nebyla nic moc, postupy po loukách bez volby v prostoru JZ od Pasek. Ale i tady se dalo docela nabrat! Náš HD team naběhal (nachodil) jen v sobotu 30 km. Kdo vydržel do neděle, tak udělal dobře. Vylezlo sluníčko, tratě byly už s více dohledávkami v lese a na skalách. Také přibylo docela kopců (naše trať 21 km s 1210 metry převýšení). Stránky MČR jsou tady.


Veselice – poslední JML v roce 2011
Posledním závodem na Veselici skončila také letošní Jihomoravská liga. Byl to doslova vrchol sezony, na který nás vyhnal stavitel tratí. Dobíhalo se od sběrky totiž přímo k rozhledně Veselice. Takže po velkém převýšení na trati ještě toto ;-))). Jinak závody v pohodě, na trati se dalo i volit, HDRka měla na start kousek a v bufetu v nabídce 2 druhy guláše ;-)))
Celkové výsledky JML 2011 jsou zde.
 

Veselice – RBK – závod 28.10. – přijeďte

Přijeďte v sobotu na Veselici! Radiokub Blansko pořádá další JML. Po zhlédnutí počtu přihlášených závodníků mě napadla snad jen jedna věc. Úplně zbytečně neúčastí na těchto závodech haníme nelehkou práci pořadatelů. Myslím si, že si menší oddíly vůbec nezaslouží vaši neúčast. Jeden oddíl má v tom termínu oddílový přebor,  druhý jede kamsi na soustředění mimo republiku, atd. Být pořadatelem, tak se na to pořádání vykašlu..:-(( Hlavně, že každý rok na VH oblasti přemlouváme pořadatele, aby pořádali závody…

Javůrek – ostružinové záseky – JML 22.10.2011

Dnešní demostrace nekonečna (myšlena cesta na start v podání jednoho z pořadatelů ;-))) a následná trať dalšího oblastního žebříčku byla v pohodě. Pěkný les, počasí vyšlo a ani jsem neslyšel v lese moc nadávek ;-)). Tedy až na  naši (H35) kontrolu číslo 1., resp. můj debilní postup na ni. Ta kontrola za to ale nemůže. Byl jsem tu v tu chvíli doběhnut závodníkem startujícím o 3 minuty později, pak jsem se na dvojku a na odběhu z ní zamotal hustě do ostružin, což mi nepřidalo na motivaci. Ale nakonec jsme se udělal dobře, že jsme pokračoval. Předpokládám, že se tento závod líbil i ostatním a díky za uspořádání.

V noci lépe než ve dne – Račice – Pastviny – JML 15.10.2011

Další podzimní oblž pořádalo ZBM. Na mapě z MČR v nočním U větrného mlýna. Po pravdě na jaře byla mapa v noci lepší než ve dne na podzim ;-)) Některá místa kolem kontrol chtěla zlepšit (hlavně ve skalkách) a také doplnit chybějící docela slušně velké cesty …
U stavby tratí (H21C) se opakovaly postupy z jara, což byla škoda. Nicméně šlo zvolil i jiný méně výhodný postup, který se ale opakoval ve stejném směru o dalších 25 minut později. Jinak počasí vyšlo, kyselica byla také velmi dobrá a nohy zas tak moc nebolely …

MČR na klasice v Bečově – 17.-18.9.2011

Zajímavostní MČR bylo, že sobota se ve všech parametrech úplně lišila od neděle. Sobotní stavba tratí jednoduchá, v lese sucho a docela teplo. Nedělní stavba hodná klasiky (alespoň v H35B ), v lese zima, mokro a bažiny i ve svazích. Navíc byl na trati v neděli bludný kořen, což způsobilo nežadoucí změny směru nejen pro mě 🙂 Nevím, čím to, ale asi jsem měl větší motivaci hledat bludné kořeny a cizí kontroly, než se soustředit na mapu.

Dlouhé vrchy v Útěchově – 10.9.2011

Další závod Jihomoravské ligy proběhl ve velmi kopcovitém terénu mezi Útěchovem a Adamovem. V naší kategorii H35 stavba tratí docela ušla (ale delší postupy prakticky bez volby). Ale je už jinou otázkou, zda převýšení mého postupu (435 metrů) bylo ideální. Ale lépe to asi už jít nešlo. Kolem řeky Svitavy šly snad všechny delší kategorie ;-)) Chtělo to také dokreslit nové vývraty, protože chyběly v místech kontrol :-(( Ale jinak, až na to vedro, pohodové závody. Také nevím, zda náhodou „neláteřila“ HDR-ka, protože musela jako ostatní na téměř 2 km vzdálený start. Ale už si asi všichni pomalu zvykají na daleké starty a nemožnost obsolvovat v jeden den HDR a pak svoji trať.

Boskovické federály 3.-4.září – rozpačitý začátek podzimu –  8.9.2011

Předzávodní reference slibovaly velmi pěkné ještě pro orienťák nepoužité terény. Což se v zásadě naplnilo. Velké zklamání přišlo při sobotní klasice a stavbě tratí. Běžel jsem vetoše a viděl jsme pár dalších veteránských map. Bohužel postupy na mapě byly prakticky bez volby a rozhodovala fyzická kondice a teplotní odolnost. Což byla velká škoda. Navíc ještě z kopce do kopce – 25-30% trati jsem šel pěšky :-((. Nepochopil jsme také cestu na start, kterou museli absolvovat i např. všichni HDR a příchozí. Závodníkům v těchto kategoriích by se to mělo ulehčit a ne je odradit! Ale to je obecný dlouholetý problém stavitelů tratí. Nedělní stavba tratí už byla o mnoho lepší, ale zase se nedalo v kopcích běhat a vidět nahoře na kopci nedosažitelnou kontrolu bylo alespoň pro mě deprimující ;-)) A v neděli už jsme také věděli, že z parkoviště to není 500 ale 900 metrů do centra … :-)))

  a