O našem klubu


Aneb troška povídání o tom odkud a kam náš oddíl kráčí. Co a jak děláme.

Trocha historie

Oddíl orientačního běhu je součástí TJ Spartak první brněnská, která kromě orientačních běžců má ještě oddíl badmintonu. Kořeny našeho oddílu spadají do roku 1969, kdy vznikl Svaz orientačního běhu při ČSTV a tehdejší předsedkyně Radka Vlčková registrovala oddíl první brněnské jako první oddíl v ČSSR. Radka Vlčková byla také tou, která zachovala oddíl i přes úbytek dětí a odchod jejich pomocníků a průkopníků orientačního běhu v Brně Honzy Vlčka a Josefa Fajta v roce 1969 do Tesly Brno. Díky Radčině houževnatosti tu máme oddíl dodnes, i s posledním běhajícím pamětníkem Liborem Robotkou.

Během let patřil oddíl k menším oddílům v jihomoravské oblasti, velký nárůst členů přišel na začátku roku 2020, kdy do oddílu přišel trenér Libor Zřídkaveselý se svojí tréninkovou skupinou. Libor Zřídkaveselý patří k nejúspěšnějším trenérům dětí a dorostu. Pod jeho vedením v juniorské reprezentaci, v oddíle SK Žabovřesky Brno vyrostlo mnoho reprezentantů a elitních závodníků. Z mnoha vypíchnu současnou oporu Miloše Nykodýma. V současnosti máme v našem oddíle silnou tréninkovou skupinu dorostenců, kteří jsou i členy reprezentačních výběrů dorostu Česka a Slovenska. Na Mistrovství Evropy dorostu v roce 2021 získal oddíl své první medaile ze světové akce zásluhou Honzy Strýčka.

A co děláme přes rok?

Orienťácký rok obvykle začíná v listopadu, kdy startuje zimní tréninková příprava. Přes týden probíhají společné tréninky zaměřené na silovou či běžeckou průpravu, obratnost a mapovou teorii. Jednou za čtrnáct dní v pátek se vydáváme na lesní noční mapový trénink do blízkého okolí Brna. O víkendech nás čekají dlouhé výběhy, mapové tréninky, běžecké závody či menší přípravné závody v orientačním běhu Součástí přípravy jsou i soustředění zaměřená jak na běžecké lyžování či orientační běh. Naše soustředění mají pestrý program a máme je nejen po celé České republice, ale také v zahraničí. Zejména v zimních měsících rádi využíváme zemí jižní Evropy (Slovinsko, Chorvatsko, Španělsko) pro mapovou přípravu na blížící se sezónu závodů.

S prvním jarním dnem se rozbíhá závodní sezona a přizpůsobuje se tréninkový plán pravidelnému kolotoči závodů.

V létě nás pak čeká jedno klidnější „neběhací“ soustředění na vodě a kolech, a pak už zase trénink a trénink, zpestřený třeba dlouhým soustředěním v zajímavých skandinávských terénech.  Na konci prázdnin máme týdenní tábor, kde jsou tréninky proloženy neorienťáckým programem, taky nemůžeme pořád běhat s mapou 🙂

V září se vracíme do kolotoče pravidelných závodů a vše končí obdobím klidu a odpočinku na konci října. Celý orienťácký rok pak završíme na oddílovém přeboru na začátku listopadu a pak hurá do nové přípravy.

Zdá se vám toho moc? No ono být nejlepším, chce kvalitní přípravu, ale pokud se chcete jen občas proběhnout a oddechnout si v lese, vyberete si jen to, co Vás zaujme a bude Vám dělat radost. Vždyť orientační běh je sport pro každého, ať už reprezentanta, nebo „sběrače hub“.

  Je to super zábava!!!!