Adam Zřídkaveselý na světových pohárech ve Švýcarsku a Itálii

Ve Švýcarsku probíhla minulý víkend první série letošního Světového poháru v orientačním běhu. Na startu bylo více než 250 závodníků z 32 zemí.
Běželo se ve městech Zofingen a Olten. Program začal v pátek kvalifikací v KO sprintu v Zofingenu. Na trati byla spousta umělých překážek (a jedno klasické bludiště), trať tak měla řadu zajímavých mikrovoleb zvláště v úvodních pasážích, kde se v podstatě rozhodovalo. Ze tří kvalifikačních skupin si postup do čtvrtfinále vybojovalo vždy 12 nejlepších. Ve čtvrtfinále budou bojovat závodníci ze 17 zemí, ze známých jmen třeba nepostoupili Eef van Dongen (NED), Karolin Ohlsson (SWE), Charlotte Ward (GBR), Isac von Krusenstierna (SWE), Yannick Michiels (BEL) či Švéd Max-Peter Bejmer. V mužích vyhráli jednotlivé rozběhy Švéd August Mollen, Fin Tuomas Heikkila a Švýcar Timo Suter. Z naší sedmičky budou bojovat v dalších částech KO sprintu jen dva – Tomáš Křivda postoupil z 5. místa a Jakub Glonek byla šestý. Jen sekundu za postupem zaostal Jonáš Hubáček na 14. místě, Martin Roudný a Daniel Vandas obsadili 19. příčku, nováček v reprezentaci Jáchym Coufal skončil na 29. místě (Adam Zřídkaveselý byl disk). Závod žen byl o půl hodiny přeložen kvůli nepřízni počasí (přívalový déšť, který zasáhl i závěr startovního pole mužů). Z kvalifikace žen se probojovala do dalších částí KO sprintu jen mistryně republiky Barbora Matějková, která obsadila v rozběhu 8. místo. Denise Kosové chyběly k postupu dvě sekundy (skončila na 14. místě), umístění dalších našich závodnic – 21. Tereza Janošíková, 22. Jana Peterová, 23. Michaela Novotná, 27. Ema Černá a 32. Jana Pekařová. Kvalifikace vyhrály Švédky Tove Alexandersson a Hanna Lundberg a Norka Ingeborg Rygg Eikeland.
Další fáze KO sprintu byly na pořadu v sobotu. Z šesti čtvrtfinálových skupin postupovali dále vždy tři nejlepší závodníci. Boje byly velmi vyrovnané (běželo se bez rozdělovacích metod). V ženách postupovaly favoritky, snad jediným překvapením (a pro nás hodně milým) bylo suverénní vítězství Barbory Matějkové ve svém rozběhu a tím jasný postup do semifinále. Další rozběhy vyhrály Tove Alexandersson (SWE), Hanna Lundberg (SWE), Cecile Calandry (FRA), Josefin Tjernlund (SWE) a v nejrychlejším čase Simona Aebersold (SUI). Mužské čtvrtfinále vyhráli Cornelius Bjork (NOR), Tuomas Heikkila (FIN), Joey Hadorn (SUI), Martin Regborn (SWE), August Mollen (SWE) a Jorgen Baklid (NOR). Naši dva zástupci v této části KO sprintu dál nepostoupili, Jakub Glonek obsadil páté místo, Tomáš Křivda byl šestý. V semifinále už rozdělovací metody byly, ze tři rozběhů postupovali do finále jen dva nejlepší. Barbora Matějková bojovala, ve svém semifinále doběhla na 4. místě, což znamenalo nakonec celkové 10. místo. Nejlepší ve třech rozbězích byla Švédka Tove Alexandersson a Švýcarky Natalia Gemperle a Simona Aebersold. V mužích pak vybojovali vítězství Fin Tuomas Heikkila a Švýcaři Joey Hadorn a Timo Suter. Ve finále v ženách se ve finiši o vítězství popraly dvě největší favoritky, Tove Alexandersson porazila Simonu Aebersold o necelou sekundu, Natalia Gemperle měla ztrátu tři sekundy, zbytek finálového pole mělo už odstup hodně velký. V mužích to byl nakonec velmi ostrý finiš, který pro sebe o dvě desetiny sekundy rozhodl Joey Hadorn před Švédem Jonatanem Gustafssonem, třetí doběhl se sekundovou ztrátou Fin Tuomas Heikkila.
Program zakončil nedělní sprint ve městě Olten. Staré město nabidlo orientačně zajímavý terén v úzkých uličkách a pěších zónách doplněný opět několika umělými překážkami. Závod měl zajímavý program. Nejdříve odstartovalo 40 nejlepších žen ve sprintovém WRE s intervalem minutu a půl, pak běželo 40 mužů a poté (po skončení televizního přenosu) v minutových intervalech zbytek závodníků (a někteří z nich byli nakonec ve výsledcích dost vysoko). Závod se hodně podařil Tereze Janošíková. Ta se na trati pohybovala stále v půlce první desítky, díky rychlému závěru se probojovala na třetí příčku! Před ní byly jen dvě Švýcarky, vyhrála Natalia Gemperle s náskokem 12 sekund (vedla po celou trať) před Simonou Aebersold, Janošíková ztratila na vítězku 27 sekund a o jedinou sekundu porazila čtvrtou Polku Aleksandru Hornik (5. Hanna Lundberg, SWE +0:30; 6. Cecile Calandry, FRA +0:36), obhájkyně celkového vítězství Tove Alexandersson po chybě v závěru obsadila sedmou příčku. Další naše závodnice nebodovaly, nejlepší z nich byla Jana Peterová na 54. místě se ztrátou 1:57 min., Denisa Kosová skončila na 60. příčce, další byly v sedmé a osmé desítce. V mužích si pro první místo doběhl po vyrovnaném a výborném výkonu Emil Svensk (SWE), který byl ale jen o sekundu rychlejší než Fin Tuomas Heikkila, třetí skončil Švéd Martin Regborn se ztrátou čtyř sekund, následoval další Švéd Jonatan Gustafsson (+9), pátý skončil Belgičan Yannick Michiels (+14), šest skončil Nor Eirik Langedal Breivik (+ 22). Výborně běžel Tomáš Křivda, který se stále pohyboval na mezičasech na 5. – 6. místě, v závěru nepatrně ztratil a bylo z toho desáté místo se ztrátou 29 sekund. Stejně jako v ženách se nikdo další na bodované příčky nedostal. Martin Roudný skončil na 48. místě se ztrátou 1:10 min., Jakub Glonek byl dvě příčky za ním, další dvě místa zpět (52.) byl Jonáš Hubáček.
Web série je tady.

Tento víkend Světový pohár pokračoval v italském Janově. Na startu byli závodníci z 30 zemí, celkem běželo téměř 250 závodníků.
Sobotní sprintová aréna v Janově Voltri byla západně od centra města na nábřeží Středozemního moře. Trať byla dost kopcovitá, ale orientačně velmi krásná, mezi kontrolami se spoustou voleb postupů, byla nutná velká pozornost při čtení mapy. Kontroly byly v mixu parku s řadou pěšinek a úzkých uliček města. Skvěle si vedli naši muži. Tomáš Křivda si poprvé vybojoval ve Světovém poháru stupně vítězů, když obsadil třetí příčku. Po celou trať se pohyboval mezi druhým a třetím místem, všechny nástrahy trati zvládl skvěle a na třetím místě zaostal 5 sekund za druhým Švédem Martinem Regbornem, který proti Křivdovi zvolil lepší postup na 18. kontrolu). Vítězství si po suverénním výkonu odnesl Nor Kasper Harlem Fosser, který se dostal do vedení na páté kontrole a svůj náskok stále navyšoval až na konečných 21 sekund. Na velkou bednu se dále dostali čtvrtý Florian Attinger, pátý Tino Polsini (oba SUI) a šestý Fin Miika Kirmula. Výborně zaběhli i další dva čeští závodníci Jonáš Hubáček a Jakub Glonek, kteří velmi dobře zvládli technické záludnosti tratě a výsledkem pro oba bylo 12. místo se stejnou ztrátou 52 sekund na vítězného Nora (zvláště výborně vyšel úvod Jonášovi, který byl v půlce trati druhý). Na 34. místě bodoval Daniel Vandas (+1:26), další naši závodníci body do Světového poháru nezískali (56. Martin Roudný, 76. Jáchym Coufal, 87. Adam Zřídkaveselý). V ženách jednoznačně dominovala Švýcarka Simona Aebersold, která zvláště v závěru běželo opět skvěle a v cíli měla náskok skoro půl minuty před svou krajankou Natalií Gemperle. Třetí místo obsadila Norka Ane Dyrkorn, která dlouho v úvodu vedla. Čtvrtá Tove Alexandersson (SWE) výrazně chybovala na pátou kontrolu a na vítězku měla ztrátu 42 sekund (5. Victoria Haestad Bjornstad, NOR, 6. Venla Harju, FIN). Mezi nejlepšími startovala Tereza Janošíková, bohužel ji závod moc nevyšel, po pomalejší začátku udělal větší chybu na pátou kontrolu, v závěru také chybovala, až v závěru se posunula na 21. místo se ztrátou dvou minut. Další šestice našich závodnic nebodovala – 42. Denisa Kosová, 44. Jana Pekařová, 49. Barbora Matějková, 54. Jana Peterová, 65. Ema Černá, 74. Michaela Novotná.
Nedělní aréna pro sprintové štafety ležela v parku Nervi východně od centra Janova. závod byl velmi zajímavý. Tratě stejně jako v sobotním sprintu vedly uličkami města a parky. Velkou radost jsme měli z výsledků české štafety, která se probojovala na stupně vítězů za 3. místo. Jak se závod vyvíjel? První úsek proběhl pod taktovkou Švýcarky Gemperle, která šla v úvodu do čela, svůj náskok stále zvyšovala a v cíli byla skoro o půl minuty dříve než nejbližší soupeřky. Za ní předávala desetičlenná skupina (GBR, FRA, NOR, SWE, atd.), ve které byla k naší spokojenosti i Barbora Matějková, která zvládla svoji premiéru v áčkové štafetě výborně. V polovině trati byla až ve třetí desítce, v závěru se podstatně zlepšila a předávala na 8. místě se ztrátou 34 sekund na Švýcarku. Na druhém úseku běželi muži. Vedení udržel Švýcar Rancan, ale jeho náskok před pronásledovateli se snížil, Svensk (SWE) ztrácel 10 sekund, Kirmula (FIN) 19 sekund, Oksanen (béčko Finska) 27 sekund a Jakub Glonek na pátém místě předával se ztrátou 31 sekund. Kuba běžel velmi vyrovnaně, mapově se nenechal záludnostmi tratě rozhodit a posunul český tým do boje o medaile. Třetí úsek přinesl další vyrovnání rozestupů. Do čela se posunulo Finsko zásluhou Heikkily, těsně následováno Švédskem (Regborn), s desetisekundovou ztrátou předávala další dvojice Švýcar Hadorn a Tomáš Křivda. Tomáš zaběhl nejrychlejší čas na úseku, stále se čelu přibližoval a v cíli byl čtvrtý. Na posledním úseku se sešla ženská světová špička. Pořadí se stále přelévalo, všechny finišmanky dělaly chybičky. Nejvíce jich vytvořila Švédka Alexandersson a ani její výborná běžcká výkonnost už je pak nestačila korigovat. Ve vedení byla většinu tratí Švýcarka Aebersold, za ní o druhou příčku bojovaly Finka Harju a Tereza Janošíková, o druhé příčce rozhodla chybičky Terky v závěru, ani její skvělý finiš už pak na Finku nestačil. Konečné pořadí tedy – 1. SUI, 2. FIN, 3. CZE, 4. SWE, 5. GBR, 6. NOR. Česká štafeta potvrdila, že sprintové štafety jsou parádní českou disciplínou a velkým příslibem před červencovým světovým šampionátem! Další dvě české štafety skončily ve třetí desítce, béčko ve složení Jana Peterová, Jonáš Hubáček, Daniel Vandas a Denisa Kosová skončilo na 22. místě, céčko (Jana Pekařová, Martin Roudný, Jáchym Coufal a Ema Černá) bylo 29., když zvláště dobře zaběhl Roudný na 2. úseku, kde měl 4. nejlepší čas.
Web závodů je zde.

Převzato od Petra Klimpla – Jak to vidí Béďa

Adam Zřídkaveselý – 2. kolo Světového poháru v Janově – 87. místo